Urządzenia działające pod ciśnieniem z reguły budzą pewien lęk: osoby obsługujące je boją się, że mogłyby eksplodować albo w inny sposób zepsuć się i zrobić im krzywdę. I choć faktem jest, że obsługa maszyn takich jak hydrofor wymaga wprawy i odpowiedniego przeszkolenia, przede wszystkim jest to kwestia zachowania podstawowych reguł bezpieczeństwa.
Hydrofor nie jest urządzeniem, które można beztrosko umieścić w dowolnym pomieszczeniu, w każdych warunkach. Odpowiednia specyfikacja miejsca, w którym może zostać zamontowany, powinna być zawarta w instrukcji obsługi. Nie jest zatem wskazane korzystanie z hydroforu w przypadku braku odpowiedniej dokumentacji.
Certyfikaty bezpieczeństwa
Korzystanie z hydroforu niewyposażonego we właściwe certyfikaty i świadectwa bezpieczeństwa jest wysoce niewskazane, a wręcz potencjalnie niebezpieczne. Bezpieczeństwo to coś, na czym nie warto oszczędzać, dlatego naprawdę nie warto kupować urządzeń z podejrzanego czy niepewnego źródła. Inwestycja w model dobrej jakości, wyposażony w kompletną dokumentację, to zawsze dobry wybór.
Obsługa i serwis
Zasada jest prosta: im bardziej nowoczesne urządzenie, tym zwykle jest bardziej skomplikowane i trudniejsze w obsłudze. Nowsze modele wyposażone są w więcej funkcji, które wpływają na stopień skomplikowania obsługi urządzenia. Oczywiście ma to liczne zalety – współczesne maszyny są znacznie bardziej „inteligentne” niż ich poprzedniczki – ale jednocześnie wymaga nadzoru fachowca, który zadba o utrzymanie urządzenia na najwyższym możliwym poziomie sprawności (regularne, terminowe przeglądy, według harmonogramu zalecanego przez producenta, to absolutna konieczność). Naturalnie, niezbędne jest także odpowiednio staranne przeszkolenie pracowników na co dzień obsługujących hydrofor, aby byli w stanie nie tylko poradzić sobie ze zwyczajną pracą, ale także wyłapać na wczesnym etapie wszystkie oznaki awarii i usterek.
Monitoring
W przypadku urządzeń ciśnieniowych reagowanie na nawet najmniejsze nieprawidłowości ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem może okazać się zainstalowanie monitoringu w miejscu, w którym pracuje hydrofor: pozwoli to na bieżąco obserwować, czy nie dochodzi do wycieku albo innych nieprawidłowości lub nieregularności w pracy maszyny. Monitoring umożliwi stałe czuwanie nad kondycją maszyny.